zde se nacházíte:
Úvod > O letadlech

O letadlech

Cílem našeho projektu je vytvoření skupiny letadel postavených na jednotném základu uspokojujících potřeby širšího spektra pilotů UL letadel v kategorii UL a LSA. Jejich využití lze přirovnat k automobilům kategorie SUV. Přes jejich vzhled se nejedná jen o letadla kategorie STOL, i když se v některých verzích dokážou těmto letadlům vyrovnat.

Letadlo Irbis je vyráběno s klasickým ostruhovým podvozkem. Letadla jsou vhodná pro výcvik a kratší turistické lety, s možností přistání na plochách s horším povrchem. Pro skupinu pilotů s osobitými požadavky je připravena verze „Bush style“ vyznačující se delším křídlem s klapkami a křidélky, většími koly a vzhledem připomínajícím ikonu STOL létání  Pilatus PC6 Turbo Porter.

Při návrhu Irbise byl kladen důraz na kvalitu zpracování, velkou míru spolehlivosti, výborné letové vlastnosti a nadstandardní pohodlí. Samozřejmostí je nízká prázdná hmotnost, která je u prototypu s největší výbavou 322 kg (záchranný systém, Rotax 912 ULS, za letu stavitelná vrtule, nádrže v trupu i křídle, velká kola, odpovídač, kompletní nástřik barvou atd.). 

Konstrukce letadla je celokovová s použitím nejkvalitnějších materiálů jako je letecký dural 6061 nebo ocel ASI 4130. Celé řízení je osazeno kuličkovými ložisky. Trup, křídla i ocasní plochy jsou poloskořepinové konstrukce. Křídlo je opatřeno klapkou a křidélkem. Montováno je řízení volantového typu nebo ovládání řídící pákou „knipl“, který ale zhoršuje pohodlí při nastupování. 

Na hlavním podvozku jsou použity hydro pneumatické tlumiče, které zaručují komfortní a hlavně bezpečné přistání bez odskakování. Na přání je možné namontovat odpojování aretace ostruhy z pilotní kabiny.

Pohodlí v letadle zajišťuje velká kabina s šířkou 1,25 m, stavitelné sedačky s možností elektrického posunu a propracované rozmístění všech ovladačů, odzkoušené na předešlých projektech. O pohon letadla se stará osvědčený motor Rotax 912, který se záchranným raketovým systémem zaručuje letadlu velkou míru spolehlivosti a bezpečnosti. Palivové nádrže na 80 l má letadlo Irbis umístěno v křídlech.